Ženy v istom veku, prichádzajú do takzvaného prechodu. Táto zmena väčšinou nastane niekedy medzi štyridsiatkou až päťdesiatkou. Biologické hodiny však netikajú len ženám, ale aj nám mužom. V našom prípade, je prechod o niečom inom, teda deti môžeme splodiť aj po ňom, no isté hormonálne zmeny neobchádzajú ani nás mužov.
Mužskí prechod
Mužskí prechod je o ubúdaní testostéronu. Prichádza v podobnom období ako u žien. Jeho prejavy však nemusia byť až tak výrazné a čo je hlavné, neprichádza z mesiaca na mesiac. Produkcia mužského hormónu, sa vplyvom starnutia začne znižovať postupne. Niekedy to na sebe môžete pocítiť výraznejšie, inokedy si túto zmenu ani nevšimnete. Od čoho to závisí? No to je ťažké povedať. Organizmus každého človeka jednoducho na rôzne faktory reaguje rozdielne.
Nemusíte sa obávať návalov tepla
Práve návaly tepla sú asi najviac spájané s prechodom u žien. Vy sa tohto obávať síce nemusíte, no ostatné prejavy sa týkajú aj vás. hlavným problémom zvykne byť to, že sa vám začne meniť nálada, a to doslova z minúty na minútu, budete podráždení a nie jeden muž upadne aj do depresie. Tieto zmeny si môžete všimnúť napríklad v práci. Ak ste pred tým svoje povinnosti zvládali ľavou zadnou, no zrazu nič nestíhate, môže ísť práve o nedostatok testosterónu.
Ďalším prejavom menopauzy u mužov je fyzická stránka. Niektorí zvyknú nadmerne pribrať, iní naopak schudnúť. Svaly začínajú ovísať a taktiež vaše fyzické sily nemusia byť to, čo bývali. Nevládzete športovať, vykonávať práce na záhrade, alebo za zadýchate aj pri obyčajnej prechádzke.
Čo robiť
So starnutím neurobíte nič. Prejavy takýchto zmien, ale môžete do istej miery ovplyvniť. Základom je nepadať na duchu. Začnite viac športovať, nezaškodí vám aj dostatok relaxu. Ak by ste sa cítili naozaj zle, nebojte sa navštíviť lekára. Ten vám bude vedieť poradiť najlepšie. podobne ako u žien, aj u mužov existuje hormonálna liečba, ktorá je však silným zásahom do organizmu. Preto najprv vyskúšajte prírodné lieky, alebo zvýšte príjem vitamínov.