Home > Novinky > Tretia nominácia

S ďalšou nomináciou načrieme trošku do sveta. Predstavujeme Vám pôvabnú mladú dámu Mirku Suballyovú, zakladateľku organizácie Viac než šperk, pomáhajúcu deťom v Afrike.

Mirka hovorí:

Ľudia sa ma často pýtajú, ako som prišla na myšlienku pomáhať, a prečo práve Afrika. Pravdou je, že vždy som chcela pomáhať a venovať sa humanitárnej pomoci. Vyštudovala som sociálnu práca na Vysokej škole zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety a pracovala som ako personálna špecialistka. V roku 2007 som prvý krát navštívila Keňu a životné podmienky detí a žien mnou otriasli a zanechali vo mne nielen stopu ale aj rozhodnutie, že musím niečo urobiť, aspoň trochu pomôcť deťom, ktoré nemajú prístup ani k základným životným potrebám ako je pitná voda, dostatok jedla, vzdelanie alebo zdravotná starostlivosť. Nemala som veľké plány. Zabezpečila som maličký pozemok v meste Mtwapa a s pomocou príspevkov od známych a rodiny som vybudovala jednu miestnosť, ktorá mala slúžiť ako útočisko pre siroty a deti z ulice. Miesto, kde by mali prístup k pitnej vode, jedlu, a bola by im poskytnutá základná starostlivosť.

V roku 2010 som založila humanitárnu organizáciu Viac než šperk, za účelom pomôcť väčšiemu počtu detí a pomoc rozšíriť o škôlku a knižnicu pre miestne deti. Dôveru v začínajúci projekt a pomocnú ruku mi vtedy podal profesor Krčméry. Od vtedy sa nám podarilo s jeho pomocou a s pomocou mnohých individuálnych podporovateľov dobudovať a otvoriť sociálne a edukačné centrum pre deti v núdzi, ktoré dnes funguje pod názvom mirka´s House of Smile a poskytuje komplexnú sociálnu pomoc, vzdelanie a zdravotnú starostlivosť pre viac ako 150 deti. Okrem toho vytvárame pracovné príležitosti pre chudobné ženy, ktoré vyrábajú nádherné šperky , a tieto šperky si slovenské ženy s obľubou kupujú na znak solidarity a boja s biedou.

A prečo Afrika? Pretože napriek množstvu problémov, ktoré máme na Slovensku, našťastie u nás deti nezomierajú od hladu alebo na banálne detské ochorenia ako je hnačka alebo horúčka. Z vďaky, že moje deti majú prístup k vzdelaniu, k zdravotnej starostlivosti a nikdy nepocítili hlad sa snažím pre africké deti a ich matky zabezpečiť aspoň časť toho, čo je pre nás úplnou samozrejmosťou.

Na záver musím ešte dodať, že realizovať pomoc chudobným deťom v ďalekej Afrike môžem nielen vďaka podpore mnohých dobrých ľudí na Slovensku, ale aj vďaka veľkej podpore zo strany mojej rodiny.

Viac informácií nájdete na: www.viacnezsperk.sk.