Home > Články > OZ P(l)uto podporuje i produkuje originálnu férovú módu

V OZ P(l)uto vieme vždy presne, v ktorej chránenej dielni boli vyrobené hand-made výrobky z pluto-siete. Ak máte z Plutošopu pusinkové ponožky, jedácku zásteru, vtáčikovské či športuchtivé tričko, kvetovanú čelenku, čipkované brošne či slávnostný top z projektu „Šaty robia človeka“, môžete si v nich hrdo urobiť fotku a zdielať ju na sociálnych sieťach (s hash-tagom #whomademyclothes). Lebo vy viete, kto zhotovil vaše šaty.

 

Na nedeľu ‎pripadá výročie nešťastia spred troch rokov, keď prišla o život viac ako tisícka ľudí, pracujúcich v obrovskej nelegálne postavenej textilnej továrni v Bangladéši. Aby sa predišlo podobným nešťastiam, organizuje sa koncom apríla podujatie Fashion revolution week – Týždeň módnej revolúcie, ktoré zahŕňa osvetovú kampaň a vzdelávacie aktivity – aby sa ľudia viac zaujímali o to, odkiaľ pochádza ich oblečenie, kto ho kde šije a za akých podmienok.

Naša projektová koordinátorka Boba Markovič Baluchová niekoľko posledných týždňov svojimi článkami a fotografiami v rámci svojho #balbodebra blogu (v angličtine aj v slovenčine) zvyšovala povedomie o téme férovej módy a etického odievania, ako aj podpory lokálnych značiek. V OZ P(l)uto férovú, etickú a inkluzívnu módu nielen podporujeme, ale aj od začiatku fungovania združenia produkujeme. Pozrite si históriu projektu „Šaty robia človeka“ a príbehy hand-made výrobkov z pluto-siete.

 

Špeciálne šaty aj slávnostný top pre Ženy s veľkým Ž

Rok 2012 sme zasvätili projektu “Šaty robia človeka” – sociálnej inklúzii cez módu, prepojeniu charity a textilnej tvorby. Idea filantropického projektu spočíva vo výrobe limitovanej edície originálnych dámskych topov v chránených dielňach – samotnými klientmi a klientkami týchto zariadení sociálnej starostlivosti podľa návrhov slovenských návrhárov a návrhárok. Bola vytvorená limitovaná kolekcia šiat v troch originálnych prevedeniach. Šaty boli zhotovovené v zariadeniach: Domov sociálnych služieb a zariadenie pre seniorov v Stupave, chránená dielňa Dom svitania v Jakubove, Stredná súkromná odborná škola pre dievčatá z rómskej minority v Kežmarku. Špeciálne šaty si potom obliekli Slovenky s veľkým srdcom, filantropky – skrátka Ženy s veľkým Ž (ktoré za svoju výnimočnú prácu nominovala samotná verejnosť a podporovatelia OZ Pluto).

Rok 2013 sa niesol naďalej v znamení projektu “Šaty robia človeka”. Oslovili sme známeho módneho návrhára Borisa Hanečku, ktorý vytvoril unikátny model slávnostného topu/mini-šiat, a pomohol tak zvýšiť hodnotu nášho výrobku na trhu. Šaty boli zhotovené v chránenenej dielni Dom svitania v Jakubove – v neštátnom zariadení, poskytujúcom svojim klientom a klientkám sociálne služby v rehabilitačnom stredisku a zamestnávanie v chránenej dielni.

 

V období Vianoc: charitatívny blšák, teplučké palčiaky i nekonečné šály

Koncom roka (25.11.-22.12. – v predvianočnom období) sme na mesiac otvorili vedľa nášho kamenného obchodíku Plutošop: prvý charitatívny BLŠÍ TRH. Návštevníci a návštevníčky si v ňom mohli zakúpiť originálne kúsky odevov za symbolickú sumu, zapísať dobré skutky do pluto-zošitkov, no najmä tak ľudsky i finančne podporili sociálne znevýhodnených ľudí (napríklad ženy bez práce či bez domova, predajkyne zo siete Nota Bene).

Medzi obľúbené vianočné darčeky patrili originálne hand-made výrobky z novootvoreného charity shopu Plutošop. Zákazník si tam mohol vybrať výrobok z dvadsiatky slovenských chránených dielní. Zo zariadenia IKV Žakovce pochádzali napríklad nekonečné šály, ktoré návštevníci Plutošopu dobre poznajú a radi nakupovali práve v období zimy. Takisto sa populárne stali teplučké pluto-palčiaky, ktoré sa vyrábali v ZpS / DSS Kaštieľ v Stupave.

 

Jedácke zástery, kvetové čelenky, vtáčikovské tričká a pusinkové ponožky

Rok 2014 odštartoval prípravami na valentínsku kampaň, ktorá bola motivovaná tvrdením: láska ide cez žalúdok. Kampaň niesla oficiálny názov: “Povedz mi, čo ješ a ja ti pridám!”. Edícia jedáckych záster z dielne OZ Pluto (zhotovených v spolupráci s OZ Bol raz jeden človek) má dodnes veľký úspech u svojich hrdých majiteľov a majiteliek nielen v SR. Na jar sme vyrábali v DSS Rozsutec počas kreatívneho workshopu (vďaka značke Hogo Fogo) jedinečné kvetované čelenky a na evente Dobrý trh na Jakubáku sme ich okamžite vypredali. Vďaka chránenej dielni Vstúpte, n.o. sme zasa vytvorili nádherné vtáčikovské tričká s príbehom (podľa motívu jedného z klientov tohto zariadenia v Malackách). Ďalšie, tentoraz športuchtivé tričká a tielka (ručne maľované klientmi sociálneho zariadenia) vznikli v bratislavskom DSS Prima.

Rok 2015 bol opäť v znamení novej pluto-kampane, ktorá oslovila mladú osobnosť z radov slovenských módnych dizajnérok – Mišku Bednárovú, aby pre OZ Pluto v rámci svojej odevnej značky Puojd a v spolupráci s chánenou dielňou Aliis vytvorila krásny, dokonca voňavý ponožkový balíček s motívom pusinky – originálne plutožky. Takisto sa plutožky pohodlne nosia na niekoľkých kontinentoch. Viac o OZ P(l)uto, ako aj o výrobe pusinkových ponožiek si možno prečítať na blogu Puojdu.

Text: Boba Markovič Baluchová, Kristína Baluchová, Foto: Palo Markovič, Michaela Dutková