Home > P(l)uto – čo, kto, prečo a ako?

Prečo P(l)uto vzniklo?

Občianske združenie OZ P(L)UTO vzniklo na jar 2011 ako výsledok priateľských rozhovorov, ambícií a najmä túžby pomáhať, maličkým kúskom prispieť k vytvoreniu lepšieho sveta. Symbolicky sme si preto vytvorili vlastný priestor, kde nič nie je nemožné. Pluto, kde má ľudské puto veľkú silu i význam. Vnímame a reagujeme na potreby ľudí v núdzi a sociálnom vylúčení. Radi by sme prispeli k zvýšeniu kvality života ľudí okolo nás.

Názov má pripomínať ľudské puto i tú malú planétku – teda priestor, kde má ľudské PUTO veľkú silu; kde sa nebojíme plniť sny, realizovať naše plány na pomoc, podporu a začlenenie sociálne vylúčených ľudí.

Realizované projekty, súčasné aktivity, plány do budúcna

Hlavnou víziou i misiou OZ P(L)UTO je sociálna inklúzia (opätovné začlenenie) netradičnou formou. Spájame ľudí so špeciálnymi potrebami a s rôznymi typmi postihnutia s cieľom participácie na tvorivých aktivitách, ktoré vedú nielen k produkcii unikátnych pluto-výrobkov, no najmä k zvýšeniu kvality života samotných zúčastnených. Chceme prinášať radosť z vykonanej práce, pocit potrebnosti a zadosťučinenia počas tvorivého procesu zhotovovania pluto-výrobkov v chránených dielňach či domovoch sociálnych služieb, no najmä chceme ponúkať dobrú náladu, nové zážitky a skúsenosti! Inovatívnym cestou nie je len samotná sociálna inklúzia – prepojenie charity s módou (výrobou modelov a doplnkov v slovenských sociálnych zariadeniach), ale i zabezpečenie financovania a prevádzky (na báze sociálneho podniku), ktoré je na Slovensku novinkou.

Rok 2012 sme zasvätili projektu „Šaty robia človeka“ – sociálnej inklúzii cez módu, prepojeniu charity a textilnej tvorby. Idea filantropického projektu spočíva vo výrobe limitovanej edície originálnych dámskych topov v chránených dielňach – samotnými klientmi a klientkami týchto zariadení sociálnej starostlivosti podľa návrhov slovenských návrhárov a návrhárok. Bola vytvorená limitovaná kolekcia šiat v troch originálnych prevedeniach. Šaty boli zhotovovené v zariadeniach: Domov sociálnych služieb a zariadenie pre seniorov v Stupave, chránená dielňa Dom svitania v Jakubove, Stredná súkromná odborná škola pre dievčatá z rómskej minority v Kežmarku. Tieto tri modely šiat boli verejnosti predstavné známymi Slovenkami – filantropkami: Luciou Hablovičovou (OZ Svetluška), Bibianou Ondrejkovou (Nadácia Linaje) a Annou Ghannamovou (OZ Šanca pre nechcených). Celé leto 2012 sme v rámci kampane zbierali nominácie na Ženy s veľkým Ž – dámy, ktoré robia dobré skutky na dennej báze kdekoľvek na Slovensku a za svoju oddanú prácu by si zaslúžili takéto jedinečné šaty nosiť. Začiatkom jesene sme nakoniec modely odovzdali desiatke výnimočných Sloveniek (v archíve noviniek si môžete prečítať jednotlivé nominácie a zaujímavé príbehy Žien s veľkým Ž).

Rok 2013 sa niesol naďalej v znamení projektu „Šaty robia človeka“. Oslovili sme známeho módneho návrhára Borisa Hanečku, ktorý vytvoril unikátny model šiat/topu, a pomohol tak zvýšiť hodnotu nášho výrobku na trhu. Šaty boli zhotovené v chránenenej dielni Dom svitania v Jakubove – v neštátnom zariadení, poskytujúcom svojim klientom a klientkám sociálne služby v rehabilitačnom stredisku a zamestnávanie v chránenej dielni. Ide o mladých ľudí s mentálnym a kombinovaným postihnutím, starších ako 18 rokov. Šaty verejnosti predstavila opäť pluto-podporovateľka: filantropka Lucia Hablovičová. Niekoľko jedinečných kúskov sa dá stále kúpiť v našom obchodíku Plutošop na Panskej 13 v Bratislave. Prostriedky, získané z predaja šiat, poputujú k ľuďom, ktorí tieto šaty zhotovili a poslúžia na nákup materiálu, ako aj na ďalšie pluto-projekty. Rok 2013 bol zasvätený realizácii vintage-obchodíka na báze sociálneho podniku – Plutošop na Panskej 13 v Bratislave. Plánom zakladateľky OZ P(l)uto Kristíny Baluchovej bolo otvoriť “sociálny podnik”, ktorý by predstavoval priamu pomoc (prácu aj plácu) pre ľudí, ktorí sú ohrození sociálnym vylúčením. Plutošop slúži ako charitatívny obchod s “vintage” módou a 777 kvalitnými knihami aj platňami. V prvom rade však išlo o predvianočný predaj produktov z pluto-produkcie a výrobkov z chránených dielní i domovov sociálnych služieb (z Bratislavy, Jakubova, zo Stupavy či Žakoviec). Plutošop zároveň predstavoval pracovnú príležitosť pre ľudí, ohrozených sociálnym vylúčením. V spolupráci s azylovým domom Náruč záchrany a Brána do života sme na rok našli skvelé zamestnankyne, ktorých životná situácia sa vďaka práci, pláci a rozvojovým plánom v Plutošope zmenila k lepšiemu. Zároveň sme koncom roka (25.11. – 22.12. – v predvianočnom období) na mesiac otvorili v tej istej lokalite: prvý charitatívny BLŠÍ TRH. Návštevníci a návštevníčky si v ňom mohli zakúpiť originálne vianočné darčeky za symbolickú sumu, zapísať dobré skutky do pluto-zošitkov, zohriať sa za to naším punčom či čajom (vďaka kaviarni La Putika), no najmä tak ľudsky i finančne podporili sociálne znevýhodnených ľudí (napríklad ženy bez práce či bez domova, predajkyne zo siete Nota Bene).

Rok 2014 odštartoval prípravami na valentínsku kampaň, ktorá bola motivovaná tvrdením: láska ide cez žalúdok. Herec Roman Pomajbo sa stal tvárou tejto kampane OZ Pluto s oficiálnym názvom: „Povedz mi, čo ješ a ja ti pridám!“. Ak chcete byť vlastníkmi či vlastníčkami jednej z limitovanej edície záster z dielne OZ Pluto (zhotovených v spolupráci s OZ Bol raz jeden človek) – ponáhľajte sa do Plutošopu na Panskej 13! Sú ušité s láskou pre vás… Rozbehli sme tiež charitatívny Blší Trh na pravidelnej báze (každodenne, nielen každomesačne). Na jar sme vyrábali v DSS Rozsutec vďaka značke Hogo Fogo jedinečné čelenky a na evente Dobrý trh na Jakubáku sme ich okamžite vypredali. Vďaka chránenej dielni Vstúpte, n.o. sme zasa vytvorili nádherné vtáčikovské tričká s príbehom (podľa motívu jedného z klientov tohto zariadenia v Malackách). V júni sme sa zúčastnili podujatia Detský trh v rámci festivalu „Kde bolo, tam bolo“ a spolupráci OZ Pluto s OZ Svetluška. V septembri sme absolvovali event Dobrý trh na Panenskej. Produkty projektu „Šaty robia človeka“ 2014 sú unikátne, nositeľné, cenovo dostupné a sociálnu inklúziu podporujúce (tričká, tielka, šály, popri zásterkách či čelenkách). Na jeseň sme nafotografovali Pluto-kalendár na rok 2015 s výnimočnými Slovenkami: dvanástimi pluto-foto-modelkami, ktoré sa v minulosti či v súčastnosti pasovali s postihnutím či vážnym ochorením! Kalendár ľudskosti pokrstila 27. novembra herečka a speváčka, bojujúca s cukrovkou: Zuzana Haasová. Bol to výnimočný vianočný darček!

Rok 2015 bol opäť v znamení novej pluto-kampane, ktorá oslovila mladú osobnosť z radov slovenských módnych dizajnérok – Mišku Bednárovú, aby pre OZ Pluto v spolupráci s chánenou dielňou Aliis a jej odevnou značkou Puojd vytvorila krásny, dokonca voňavý ponožkový balíček s motívom pusinky – originálne plutožky. Originálne pusinkové pluto-ponožky ste mohli nájsť od leta v kamennom obchodíku Plutošop na Panskej 13 v Bratislave. Pribudlo niekoľko recyklovaných workshopov, nové chránené dielne v rámci pluto-siete a takisto nový pluto e-shop: plutoshop.sk. Zároveň pred Vianocami vyšla kniha pre deti „Kamoši z vypáraného svetra“ na podporu aktivít OZ Pluto. Ak sa človek rozhodol pre kúpu tejto rozprávkovej knižky, uháčkovaného zbytkáčika alebo ďalších hand-made hračiek s tematikou kamarátov z vypáraného svetra, naštartovalo to v ňom úvahu o tom – prečo môžu zbytočne priskoro skončiť hračky, oblečenie, zvieratká alebo aj ľudia na okraji záujmu spoločnosti. Podporou projektu OZ Pluto – kúpou knižky tak zároveň otvoril svoje srdce, rozbehol kritickú diskusiu so svojimi ratolesťami a urobil dobrý skutok smerom k sociálnej inklúzii.

V roku 2016 čaká OZ Pluto niekoľko zmien a výziev. Forma predaja originálnych hand-made výrobkov z chránených dielní z pluto-siete sa presúva z kamennej podoby do čisto virtuálnej, teda nemusíte navštíviť Plutošop (ktorého prevádzka v centre mesta sa finančne i napriek pomoci dobrovoľníkov a sympatizantov združenia nedala utiahnuť), ale z pohodlia domova si hračky či doplnky objednáte cez náš e-shop. Pluto členky na jar (konkrétne v marci) pripravili niekoľko workshopov háčkovania v bratislavských domovoch sociálnych služieb pod vedením lektorky Brone Plečkovej – spoluautorky pluto-knihy „Kamoši z vypáraného svetra“. Spomínaná detská kniha je v týchto mesiacoch predstavovaná v detských centrách a knižniciach, pôjde o vzdelávanie mladšej cielovej skupiny, ako bolo doteraz u OZ Pluto zvykom, zamerané na identitu a individualitu každého z nás. Po 5 rokoch fungovania združenia sa teda forma sociálnej inkluzie posúva do roviny psychohygieny a prevencie, a z dospelých klientov sa orientujeme aj na deti, ktoré práve v týchto dňoch na Slovensku treba viesť k väčšej tolerancii v spoločnosti.

Rok 2017 sa nesie v znamení materských povinností a zahraničných služobných ciest zakladateliek OZ Pluto. Podpora, ako aj prezentácia aktivít a hand made tvorby dvadsiatky chránených dielní z pluto-siete pokračuje predovšetkým na sociálnych sieťach. Počas jari a leta sa pluto-členky pokúsia zorganizovať besedy a autorské čítania s dvoma poučnými detskými knihami z pera Kristíny Baluchovej pre deti a mládež v knižniciach a detských centrách, ako aj tvorivé workshopy s prvkami arteterapie, ako aj zvyšovania povedomia o inklúzii a integrácii.

OZ P(l)uto tvoria

Kristína Timková Baluchová (Zakladateľka, Programová riaditeľka),

Judita Horváthová (Ekonómka),

Lucia Šuková (Eventová koordinátorka, PR),

Boba Markovič Baluchová (Projektová koordinátorka, Médiá / PR),

Miška Kubaliaková (Dobrovoľníčka, Lektorka workshopov),

Kristína Baluchová st. (Logistika workshopov),

 

OZ P(L)UTO spolupracuje s týmito zariadeniami:

1. Denný stacionár & Chránená dielňa Aliis (Trenčianska Teplá, Nemšová),

2. Chránená dielňa – IKV, Inštitút Krista Veľkňaza (Žakovce),

3. Chránená dielňa – Vstúpte, N.O. (Malacky),

4. Domov sociálnych služieb & autistické centrum Andreas (Bratislava),

5. Chránená dielňa Top Art (Bratislava),

6. Domov sociálnych služieb & Zariadenie pre seniorov Kaštieľ (Stupava),

7. Domov sociálnych služieb Rozsutec (Bratislava),

8. Chránená dielňa Prvosienka (Liptovský Hrádok),

9. OZ Bol raz jeden človek (Bratislava),

10. Domov sociálnych služieb & Chránená dielňa Prima (Bratislava),

11. Chránená dielňa Dom svitania (Jakubov),

12. Chránená dielňa Impulz (Bratislava),

13. Biela voda, n.o. (Kežmarok) pre sociálne znevýhodnenú mládež;

14. Občianske združenie Čmelík (Bratislava),

15. OZ Slovenský pacient (Bratislava);

16. OZ Zdravá duša (Považská Bystrica);

17. Rehabilitačné stredisko Claudianum (Modra);

18. DSS prof. K. Matulaya (Bratislava);

19. OZ / rehab. stredisko Inklúzia (Bratislava);

20. DSS Kampino (Bratislava);

21. Chránená dielňa Centrum Slniečko (Nitra);

22. Chránená dielňa Smejo (Pezinok);

23. Lepší svet, N.O. (Bratislava);

a niekoľko ďalších.

 

K financovaniu a udržateľnosti

OZ P(L)UTO získalo v roku 2012 finančnú podporu vo forme grantov vo výške 2500 Euro (Nadácia SLSP a GSK). V roku 2013 a 2015 príspevok to bol príspevok od spoločnosti Siemens a prostriedky z 2 % z daní. V roku 2015 naše workshopy podporil príspevok od Bratislava-Staré mesto. Pokúšame sa o experiment – realizovať naše aktivity bez masívneho sponzoringu a podpory zo zahraničných grantov. Naša práca a napredovanie je zatiaľ založené na dobrovoľníctve a dobrej vôli ľudí. Výročné správy OZ poskytneme mailom na vyžiadanie.

Ak Vás naše aktivity i plány do budúcna zaujali a máte záujem stať sa naším dobrovoľníkom/dobrovoľníčkou, napíšte nám!