Home > Články > Americkí lektori navštívili Plutošop aj Dom svitania v Jakubove

Pred niekoľkými týždňami navštívila bratislavský Plutošop aj chránenú dielňu Dom svitania v Jakubove skupina amerických lektorov, ktorí prišli na Slovensko prezentovať svoje skúsenosti s komunitným organizovaním a s prácou so zraniteľnými skupinami. Výrobky z chránených dielní ich očarili!

Slovensko, spolu s Bulharskom, Maďarskom, Rumunskom a USA bolo zapojené do výmenného programu s názvom „Building grassroots democracy in minority communities”. Tento program koordinuje Dr. Elizabeth Bálint s cieľom predstaviť a implementovať v Európe (predovšetkým v práci s menšinami a zraniteľnými skupinami) komunitné organizovanie. Americkí lektori (pracovníci mimovládnych organizácií v štátoch Minnesota, New Hampshire, Missouri či Illinois) rozprávali na workshopoch v Bratislave, Trnave či Banskej Bystrici o svojej práci s bezdomovcami, seniormi, prisťahovalcami – ako sa im snažia pomôcť, nie však klasickou sociálnou prácou či advokáciou, ale práve komunitným organizovaním.

Mladí americkí lektori najprv navštívili bratislavské občianske združenie P(L)UTO, ktoré sa venuje sociálnej inklúzii netradičnou formou (prepojeniu charity a módy). Potom sa objavil nápad – zorganizovať návštevu Domu svitania v Jakubove. Veď OZ P(l)uto a Dom svitania v uplynulých rokoch spoločne pracovali na zhotovovaní pluto-výrobkov (palčiakov či kolekcie šiat v rámci projektu „Šaty robia človeka“). Práve v Jakubove vznikla v roku 2013 limitovaná edícia originálnych dámskych topov – podľa návrhu známeho slovenského módneho návrhára Borisa Hanečku. Niekoľko kusov z týchto jedinečných topov je stále v ponuke charitatívneho obchodu Plutošop v Bratislave – spolu s ďalšími výrobkami z jakubovského Domu svitania či malackej neziskovej organizácie Vstúpte (viac na: www.ozpluto.sk).

Amerických lektorov privítala v Jakubove svojou prednáškou o histórii, fungovaní (aj spôsoboch financovania chránenej dielne) riaditeľka Domu svitania: PhDr. Steffi Nováková. Klienti a klientky v jednotlivých častiach zariadenia (v kreatívnom ateliéri, krajčírskej a kníhviazačskej dielni) predviedli americkým hosťom a hostkám svoje zanietenie pre prácu, šikovnosť a precíznosť, ako aj zmysel pre ochranu prírody a šetrenie prostredia. Desiatky prezentovaných výrobkov boli totiž spracované do novej podoby dekoratívneho či úžitkového predmetu na báze recyklovania (textilu aj papiera). Pri spoločnom obede sa v slovenčine aj angličtine odpovedalo na najrôznejšie otázky nielen o Amerike – obrovskom kontinente za veľkou mlákou, ale aj o fungovaní chránených dielní vo svete, či kultúrnych tradíciách na Slovensku. Americkí lektori si z Jakubova odnášali nielen dobrý pocit, kopec energie, ale aj valentínske srdiečka a jarné výrobky z Domu svitania (svietniky, držiaky na papier, rámiky na fotky, chňapky na hrnce či textilné papučky). Výjazd do Jakubova všetci zúčastnení svorne zhodnotili ako inšpiratívny a motivujúci.